Zintegrowany System Kwalifikacji (ZSK) to polski system mający na celu opisanie, uporządkowanie i zebranie różnych kwalifikacji w jednym, powszechnie dostępnym rejestrze – Zintegrowanym Rejestrze Kwalifikacji. ZSK określa zasady i standardy potwierdzania funkcjonujących w nim kwalifikacji, co gwarantuje wysoką jakość certyfikatów zawodowych wydawanych w ramach systemu. Jest to rozwiązanie mające na celu podniesienie poziomu kapitału ludzkiego w Polsce, dzięki któremu można potwierdzić umiejętności zarówno swoje, jak i swoich pracowników na polskim i zagranicznym rynku pracy.
System ten został wprowadzony w odpowiedzi na dynamiczne zmiany na polskim rynku pracy, które wymagają od pracowników ciągłego zdobywania nowych kwalifikacji, a od pracodawców – szukania kandydatów z określonym zestawem kompetencji. ZSK umożliwia każdej osobie staranie się o potwierdzenie posiadanych kompetencji, niezależnie od sposobu ich zdobycia, a sposób nadawania kwalifikacji jest skrupulatnie monitorowany przez odpowiednie instytucje.
Zintegrowany System Kwalifikacji składa się z kilku kluczowych elementów, takich jak Zintegrowany Rejestr Kwalifikacji (ZRK), proces walidacji, instytucje certyfikujące oraz Polska Rama Kwalifikacji (PRK). Jego celem jest zapewnienie jakości nadawanych kwalifikacji, możliwości uznawania efektów uczenia się uzyskanych w edukacji pozaformalnej i poprzez uczenie się nieformalne.
ZSK jest również ważnym narzędziem polityki uczenia się przez całe życie, realizowanej zgodnie ze strategią polskiego rządu oraz Unii Europejskiej. Podstawą idei uczenia się przez całe życie jest przekonanie, że nawet po zakończeniu etapu formalnej edukacji, trzeba w dalszym ciągu doszkalać się oraz podnosić swoje kwalifikacje. Dzięki ZSK, wzrasta liczba osób zainteresowanych formalnym potwierdzaniem i podnoszeniem swoich kompetencji, co przynosi korzyści zarówno pracownikom, jak i pracodawcom, zarówno w kraju, jak i za granicą.